Diagnostika tela

Diagnostika tela
14. februára 2019 Martin Hyben

Diagnostika tela

➡️Fitness priemysel je naozaj vďačné odvetvie na vymýšľanie blbostí, ktoré často slúžia len na jednu vec. ?Vytiahnutie peňazí z vreciek spotrebiteľov. Niekedy je to až zarážajúce, že človek vie triezvo zhodnotiť, že tá ?panvica, ktorú ukazovali v ?TV, na ktorú sa nikdy nič nepripečie, je naozaj blbosť a taká panvica neexistuje. Ľudia však dokážu naletieť tomu, že nejaký ufo prístroj z nich dokáže vytriasť za mesiac 15kg, s iným prístrojom zas zaručene schudnete ležaním pri telke.?‍♂️

➡️A teraz k veci.
V poslednej dobe sa dosť rozšírili tzv. diagnostiky tela. Čo to vlastne je taká diagnostika tela? Zmerajú Vám telesnú hmotnosť, množstvo tuku, ?svalov v tele, váhu kostí atď. Vyzerá to celkom zaujímavo, že? Ok, ale pekne poporiadku. Čo Vám skutočne tieto hodnoty povedia? Alebo komu vlastne niečo povedia?

➡️Ja ako súťažný kulturista, som venoval ľudskému telu naozaj veľa času. A nielen z teoretického pohľadu, ale aj praktického. Preto som sa aj ja dostal k tomu, že som si takýto diagnostický prístroj zakúpil. No a nebol zrovna lacný, pretože ?300eur nenájdete určite len tak na ulici. Takže v príprave na Majstrovstvá Európy v roku 2015 som ho využil aj v praxi. Ako prebieha taká príprava na súťaž? Tak len v skratke, najprv treba telo maximálne zbaviť podkožného tuku a následne na záver aj vody, samozrejme s maximálnym udržaním svalovej hmoty.

➡️A aké boli teda výsledky? Tie boli podľa prístroja trošku zarážajúce, keďže počas zbavovania sa tuku na prístroji klesala voda a tuk väčšinou stál alebo dokonca stúpal. Nakoniec, keď prišiel čas odvodnenia tak prístroj zase ukazoval, že odchádza tuk. No celé zle. Takže aj o presnosti môžeme polemizovať. ?‍♂️

➡️Zhrnutie
?‍♂️Pre koho je vlastne táto diagnostika určená? Aj športovec aj obyčajný človek predsa vidí v zrkadle, či má alebo nemá prebytok tuku. V zrkadle takisto vidno, či má človek veľké alebo mále svaly. To čo, ale nevidno, sú svalové dysbalancie, ktoré sú oveľa dôležitejšie. A vlastne predtým, než sa začne človek naplno venovať športu, mal by to mať ako-tak vyrovnané. Takže takáto diagnostika je naozaj zbytočná. Či mi chce niekto tvrdiť, že keď zistí že má 40% tuku a nie 30%, bude mať väčšiu motiváciu pracovať na sebe? Nie, nebude. Alebo keď zistí, že ma prebytok vody v tele, čo tiež vidno v zrkadle, bude tiež mať väčšiu motiváciu? Nie, nebude. Proste, je úplne jedno, či máte 30% alebo 40% tuku, je jasné, že treba schudnúť bez ohľadu na číslo.

➡️Ja ako kulturista, som vždy na kontrolu využíval zrkadlo. Pretože zrkadlo nikdy neklamalo ? A naozaj, čísla nič nehovoria. Načo by mi bolo mať 3% tuku, ak by celá postava nevyzerala dobre. Proste čísla ešte nerobia ľudí spokojnými. Spokojnými Vás urobí vždy len zrkadlo.

Ďalšie blogové články na: www.osobnytrenerpoprad.sk/blog