Obezita – skutočne ten najväčší problém?

Obezita – skutočne ten najväčší problém?
21. júla 2018 Martin Hyben

Obezita – skutočne ten najväčší problém?

Spoločnosť vytvára obraz, že obezita je ten najväčší problém, najhoršia choroba a treba čo najskôr schudnúť, lebo už včera bolo neskoro. A najlepšie hneď.

Čo je samozrejme mylná predstava.

Samozrejme nebudem tu tvrdiť, že obezita je fajn a netreba ju riešiť. No liečba obezity je “trosku“ zložitejšia, ako nám ukazujú v médiách. Pravda je taká že obezita je skutočné vážny problém, no stáva sa oveľa záväznejším pokiaľ ho začneme riešiť extrémne. Teda extrémna diéta a extrémny prístup ku športu. Toto je síce riešenie, ale len krátkodobé a bohužiaľ väčšinou len kozmetické no skutočnú podstatu nevyriešime. Čiže pokiaľ je človek aj schopný a vydrží taký to extrémny prístup dlhšie ako týždeň či mesiac schudne. No vo väčšine prípadoch len krátkodobo, pretože taký extrémny prístup sa nedá držať dlhodobo a schudnuté kilogramy sú v krátkom čaše naspäť, dokonca väčšinou aj s bonusom. A vytúžené zdravie neprichádza a v skutočnosti sa ešte zhorší.

Ako teda?

Čím menej extrémov tým väčšia šanca, že liečba bude účinnejšia.

V prvom rade strava. Predsa obézny človek nemôže prestať jesť. Ak zníži kalorický príjem z 5000-10000kcal za deň na 1500kcal koleduje si o vážny problém. Razantné spomalenie metabolizmu a ohrozenie životných funkcii. A tuk spaľuje jedine efektívny a zrýchlený metabolizmus.
Takisto výber potravín. Spoločnosť vytvára klamlivý obraz o diétnych a nediétnych potravinách. Čo v skutočnosti pravda nie je. Sú plnohodnotné a neplnohodnotné potraviny a tak by sa malo aj vyvíjať zostavenie stravy. Ak sa zo stravy vyradí cely rad potravín, telu budú proste niektoré latky chýbať. Teda naozaj malo by tam byť všetko.
Hlavne taká strava akú bude schopný držať skutočné dlhodobo teda kľudne aj desiatky rokov a nielen pár mesiacov. Inač výsledky nikdy neudrží. A takáto strava sa dá naozaj držať v pohode bez nutnosti ďalšieho jedenia, keďže telo dostane naozaj všetko čo potrebuje.

Tréning, alebo šport ak chcete. Ani tu by nemali byt extrémy. Obéznemu človeku stačia zo začiatku kľudne aj prechádzky. Žiadne behy a iné extrémy mu neprospejú. Keďže záťaží veľmi oslabene kĺby a takisto kardiovaskulárny systém.

V prvom rade svaly! Áno počujete dobre. A nielen obézny človek, ale každý potrebuje svaly. A teraz nie len tie, ktoré vidno ale aj tie ktoré nevidno. A to sú pravé tie, ktoré držia kĺby po kope. Ak povolia môžu sa pričiniť k zdravotným problémom. Pri chudnutí vždy odídu aj nejaké svaly, no dá sa tomu zamedziť samozrejme dobre zostavenou stravou a správnym cvičením, kde je možné sa progresívne zlepšovať. Je fakt že ak sa spojí kvalitná strava a rozumné cvičenie v 90% prípadoch, nie je vôbec nutná operácia kože.

Takže systém do ktorého Vás núti spoločnosť vôbec nie je ten správny a už vonkoncom nie zdravý. Preto sa nenechajte oblbnúť a neničte si svoje zdravie ešte viac. Pretože žiadny extrém nemôže byt zdravý.

A v neposlednom rade je dôležité si to upratať aj v hlave. Prediskutovať prečo jem a snažiť sa to zo svojho života odstrániť a ukľudniť ho. Pretože len s naozaj s čistou hlavou sa dá zmeniť život k lepšiemu. Tieto odporúčania nemusia platiť len pre človeka ktorý ma vysokú nadváhu, ale kľudne ich môže uplatniť aj človek ktorý ma povedzme nadváhu len 10kg.