Pitný režim – skutočný problém?

Pitný režim – skutočný problém?
21. júla 2018 Martin Hyben

Pitný režim – skutočný problém?

V poslednej dobe zaplavil sociálne siete článok o pitnom režime, v tomto článku bolo doslovne napísané, že lekári bijú na poplach a upozorňujú na vážne zdravotné riziká.
Nie, nechcem obhajovať nadmerný prísun tekutín ako niečo zdravé len chcem niektoré veci uviesť na pravú mieru, pretože vďaka tomuto článku sa zase šíria po internete dezinformácie a človek to môže pochopiť aj tak, že piť čistú vodu je extrémne škodlivé. Čo samozrejme pravda nie je.

Opuch mozgu.

V článku sa spomína slečna, ktorá pila denne 6 litrov tekutín a spôsobila si opuch mozgu. Čo samozrejme podľa mňa nie je možné, pretože v tele platí za normálnych okolností fakt, že čím viac prijatej vody tým viac vylúčenej. V skutočnosti by tento prístup spôsobil nie nežiaduce zavodnenie, ale naopak dehydratáciu a rozhodenie rovnováhy elektrolytov v tele. Ale samozrejme na konci bolo medzi rečou spomenuté, že slečna užívala tabletky na odvodnenie. Čo považujem za obrovsky hazard so zdravím, keď niekto samovoľne bez lekárskeho predpisu užíva tieto lieky. Táto tabletka spôsobí síce masívne vylučovanie tekutín no s nimi aj životne dôležité minerály z tela a keď tabletka prestane účinkovať začne telo naopak masívne prijaté tekutiny zadržiavať. Takže nie 6 litrov vody denne, ale tabletky na odvodnenie spôsobili tieto vážne zdravotné problémy.

Kde je skutočné problém?

Samozrejme piť denne 6 litrov vody a nemať aspoň dvojfázové tréningy po ktorých si ešte večer skočíte do sauny je naozaj veľký extrém. A čo je dôležitejšie ani to nepokladám za možné, aby nejaká mladá slečna dokázala vypiť 6 litrov vody denne, ak sa normálne stravuje. Pretože by jej tá voda ani do žalúdka nevošla. Avšak, ak sa teda normálne nestravuje ba priam hladuje tak to možné je.
A toto pokladám za skutočný problém, že mladé slečny nejedia a hlad zaháňajú nadmerných pitím. Ani si neuvedomujú ako vážne si poškodzujú zdravie a čo je horšie často je to aj s požehnaním rodičov, ktorí si vôbec neuvedomujú vážnosť situácie a spozornejú až keď je naozaj neskoro, a ochorenie zvané ANOREXIA je už v pokročilom štádiu a dieťa je v ohrození života. Sci fi? Nie bohužiaľ krutá realita s ktorou sa pravidelne stretávam. Preto apelujem na všetkých rodičov, aby komunikovali so svojimi deťmi hlavne ak sú v puberte a vysvetľovali aké je dôležité, aby pravidelne a kvalitne jedli pre ich vývin a rast.

A ak máte pocit, že Vaše deti priberajú vezmite ich športovať, pretože práve nečinnosť je dôsledok ich priberania.
Problémy so zavodnením nemajú samozrejme len deti ale aj dospelý, ktorí sa snažia tento problém riešiť rôznymi extrémami na svojom tele. A nemusia ani trpieť nadváhou. No hlavná príčina zavodnenia je hlavne nedostatočný kalorický príjem, ktorí spôsobuje nadmerné vylučovanie Kortizolu. Kortizol je hormón, ktorí vylučujú nadobličky a okrem iného spôsobuje aj nadmerné zadržiavanie vody v tele. Vylučuje sa hlavne v stresových situáciách a nedostatočný kalorický príjem stresová situácia pre telo naozaj je.

Pitný režim:

Tak a ako to teda je s pitným režimom? Tak podľa môjho názoru určite piť treba a najlepšie čistú vodu. Za úplne normálne a zdravé považujem množstvo dva až tri litre čistej vody za deň. A ak máte náročné športové aktivity kľudne aj trochu viac. No vypiť menej ako dva litre čistej vody za deň je veľmi málo, čo môže mať v budúcnosti aj dôsledky na zdraví. Je fakt, že pitný režim pleti veľmi nepomôže, ale ľudom, ktorí majú kruhy pod očami určite áno.