Raňajky…

Raňajky…
16. decembra 2018 Martin Hyben

Raňajky

Hovorí sa, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa a preto by sa nemali vynechávať. Môj názor? Samozrejme, že to nie je pravda a bez problémov sa môžu vynechať. Ja som ale zvyknutý od malička raňajkovať, takže bez raňajok som akýsi “vypľutý”.

Teraz pravdepodobne každý z Vás pozerá túto celkom vtipnú fotku a hovorí si, že to asi nebudú práve najzdravšie raňajky. Ale ja v skutočnosti len 559 kalórii. Makrá možno nie sú natoľko lákavé, no s pridaním čerstvej zeleniny sa doplnia mikronutrienty a hneď je z toho plnohodnotnejšie jedlo.

Tavený syr určite nemožno pokladať za top zdravé jedlo, keďže tam chýba značná časť vitamínov a minerálov oproti klasickému syru. Mne však toto jedlo od mala proste chutí a tak si raz za čas s obľubou spestrím svoj jedálniček aj takýmito raňajkami. Do večera je predsa ešte ďaleko, preto bez problémov makrá stihnem vyvážiť.

Keď som v štrnástich rokoch začínal s kulturistikou, pokladal som za hlavnú príčinu mojej nadváhy, ktorou som trpel od útleho veku, konkrétne druhy potravín a jedál. Hlavne pečivo s taveným syrom. Preto som si následne začal odopierať moje obľúbené jedlá s vidinou lepšej postavy. Bola to samozrejme chyba, pretože nebol problém v konkrétnych potravinách, ale skôr v celkovom zložení stravy. V tej dobe tvorili moju stravu najmä neplnohodnotné potraviny s ktorými som sa veľmi ľahko dostal do kalorického prebytku. Naopak, pohyb mi určite nechýbal, keďže som od detstva bol aktívny športovec.

Takže nevidím žiaden dôvod, aby som si neobohatil moju pestrú stravu aj o takýto nie práve najzdravší skvost. Určite to nie je žiaden „cheat day“, ale súčasť môjho normálneho stravovania. Pochopil som, že normálny a triezvy prístup, a to nie len ku strave, vedie k dlhodobým výsledkom.